Будучи одним з видів вогнетривкої будівельного матеріалу, цегла шамотна здатна витримувати дію високих температур без втрати первинних хіміко-фізичних властивостей. Гранична температура, при якій не відбувається деформацій матеріалу, характеризує його вогнетривкістью і визначає приналежність до певної марки: ША, ШБ, ШАК і т.д.
Так, маркировка ША говорит о способности кладочного элемента выдерживать температуру 1690°С, марка ШБ указывает на максимальные 1650°С, а обозначение ШАК подтверждает способность воспринимать температуру 1730°С. Учитывая область применения шамотного продукта, предъявляют требования и к его теплопроводности. Это позволяет обеспечивать защиту рядом расположенных строительных конструкций при высокотемпературном воздействии изнутри. Применительно к шамоту показатель теплопроводности составляет 1,8-1,9 Вт/м*°С.
Так, маркування ША говорить про здатність кладочного елемента витримувати температуру 1690 °С, марка ШБ вказує на максимальні 1650°С, а позначення ШАК підтверджує здатність сприймати температуру 1730°С. З огляду на область застосування шамотного продукту, висувають вимоги і до його теплопровідності. Це дозволяє забезпечувати захист поруч розташованих будівельних конструкцій при високотемпературному впливі зсередини. Стосовно до шамоту показник теплопровідності становить 1,8-1,9 Вт/м*°С.
Елементи для кладки, виготовлені на основі товченої жароміцної глини (шамоту), відносяться до категорії найбільш поширених вогнетривких рішень. Інші види цієї групи - кварцові, вуглецеві та основні камені, які у розрахунках своїх особливостей не так затребувані і використовуються головним чином в металургії. У зв'язку з цим, при згадці вогнетривкої цегли, мають на увазі саме шамотну цеглу. Також з огляду на особливу стійкості до високотемпературного впливу може зустрічатися найменування «жаростійка» або «жароміцна»
Найбільшого поширення в сфері будівництва отримала вогнетривка цегла марки ША-5 і ША-8. Основні відмінності представників зазначених категорій складаються:
Висока затребуваність шамотної вогнеупорної цегли марок ША-5 і ША-8 обумовлена можливістю його застосування не тільки в області промислового виробництва, але і в будівництві приватних житлових будинків, котелень, банних комплексів. Це різного роду печі, каміни, мангали, труби та інше.
Основна технологія кладки з вогнетривких виробів мало чим відрізняється відкладки звичайної, наприклад, рядової цегли. Спочатку проводиться первинна сухе укладання для визначення величини кладки швів і конфігурації майбутньої конструкції. Далі укладенну цеглину тимчасово прибирають, а після нанесення розчину укладають назад. Наступні ряди влаштовують з перев'язкою швів.
Головна відмінність у формуванні кладки з вогнетривких елементів складається:
Умови експлуатації будівель і споруд безпосередньо впливають на технічні характеристики, якими повинні володіти приємним будівельні матеріали. Один з таких випадків - наявність високих температур короткочасного або тривалої дії, коли необхідно використовувати спеціальні вогнестійкі рішення. До числа останніх відноситься і шамотна цегла.
Досягнення необхідних фізико-хімічних властивостей вогнестійких кладок виробів забезпечується їх складом, а саме:
Наявність добавок і їх процентне співвідношення визначають властивості кінцевого продукту. При цьому особливе значення надається наступним характеристикам:
Крім того, цінність шамотних виробів полягає і в тривалому терміні експлуатації, пожежної безпеки, універсальності застосування, доступною вартості при одночасно високій міцності.
Цегла вогнетривка, ціна на яку формується в залежності від типу сировини, технології виробництва, виготовляється в чотирьох видах. До них відносяться: